OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nebudu nijak tajit fakt, že mám pro tuto americkou partičku slabost. Nejinak tomu bylo i v momentě, kdy se mi do rukou dostalo jejich aktuální album s výstižným názvem „Traitors“. Ti, kdo v tomto případě zradili, však rozhodně nebudou MISERY INDEX. Bez jakýchkoliv kompromisů a nechuti měnit osvědčené postupy jsou tady potřetí, aby svým vlastním způsobem dokázali životaschopnost základních žánrových pouček v praxi.
Ne, opravdu se toho za ty dva roky příliš nezměnilo. Vše podstatné už napoví úvodní „We Never Come In Peace“, která je spíše intrem, než regulérní skladbou. Klasická riffová hradba valící se ve středně rychlém tempu, připomene uvítací ceremoniály starých thrash metalových klasik a zároveň dává jasně na srozuměnou, že nás čeká řádně ortodoxní metalová projížďka. Věrni tradici promíchávání klasických death metalových hoblovaček s grindovými sypačkami jsou MISERY INDEX i nadále, což dokazují hned v následující „Theocracy“. Opět vytahují svoje tradiční zbraně – našlapaný zvuk, válcující kytary a rytmiku a charakteristický vokál Jasona Nethertona, který osciluje někde mezi brutálním řevem a typickým deathovým chropotem. Přestože se poslechem novinky může na jazyk vkrádat přívlastek „standardní“, i zde můžeme hovořit o silných a vrcholných momentech. Ty přicházejí poměrně záhy. „Partisans Of Grief“ patří na desce k pomalejším kouskům, ale i tak disponuje dostatečně agresivním nábojem, který exploduje ve vynikající prostřední části. Jednoduchý melodický motiv vnáší mezi spořádané kytarové riffy prvek napětí a skladbu tak opatřuje velice, když to trošku přeženu, účinnou emoční nástavbou. Je to tak prosté, leč v tomto případě zatraceně účinné.
Dá-li se však hovořit o nějakých emocích, tak dominují především ty agresivní. „Traitors“ je v tom nejlepší slova smyslu účinným a zároveň neškodným soundtrackem, či lépe řečeno společníkem při ventilaci přebytečné energie a agrese. Deska od začátku až do úplného konce šlape jako dobře seřízený traktor Lakatoš (no, možná trošku rychleji) a tradičně chválihodná stopáž přesně zapadá do představy ideálně strávené chvilky nad porcí agresivní muziky. Je až s podivem, že MISERY INDEX předvádějí v aréně diváky už tolikrát zhlédnutá čísla a stále si zasluhují uznalý potlesk nejen za snahu, ale především za převedení. Co naplat, že každou chvíli máte pocit už dávno slyšeného a nezřídka už dopředu víte, jak ta či ona pasáž, spomalovačka, mezihra... budou pokračovat. Přesto si ty momenty vychutnáváte a uznale třepete palicí.
Dala by se vznést jednoduchá námitka ve stylu, že „co u jiných kritizuji, to u druhých chválím“. Je to tak, ale jediné, co k tomu mohu říct je jen to, že těmhle Amíkům věřím každé hrábnutí do strun, každý úder bicích, každé zařvání do mikrofonu. Prostě jim ten jejich ortodoxní a agresivní metal věřím a především s chutí baštím.
Typičtí MISERY INDEX, rozuměj bezstarostná brutální jízda s přívlastkem vysoké kvality.
7,5 / 10
Jason Netherton
- basa, vokály
Sparky Voyles
- kytara
Mark Kloeppel
- kytara, vokály
Adam Jarvis
- bicí
1. We Never Come in Peace
2. Theocracy
3. Partisans Of Grief
4. Traitors
5. Ghosts Of Catalonia
6. Occupation
7. Ruling Class Cancelled
8. The Arbiter
9. American Idolatry
10. Thrown Into The Sun
11. Black Sites
The Killing Gods (2014)
Heirs To Thievery (2010)
Traitors (2008)
Discordia (2006)
Dissent (EP) (2004)
Retaliate (2003)
Structure OF Lies / Misery Index Split (2003)
Misery Index / Commit Suicide Split CD (2002)
Overthrow (EP) (2001)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Relapse Records
Stopáž: 37:30
Produkce: Kurt Ballou
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.